Zaproszenie do Giżycka

Jak co roku na pierwszą sobotę i niedzielę lipca (2 i 3 lipca) św. Brunon zaprasza na uroczystości do Giżycka. Podobne odbyły się w marcu w Kwerfurcie – miejscu, gdzie ponad tysiąc lat temu urodził się św. Brunon i gdzie w zamkowej kaplicy przyjął chrzest. Stamtąd wyruszył na wyprawę misyjną do Prus.

Tegoroczne uroczystości w Giżycku będę jak zwykle rozpoczęciem Lata z Chrystusem na Mazurach, ale będą także wyjątkowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W początkach chrześcijaństwa w Polsce św. Brunon odegrał, jak wiadomo, wielką rolę. Na historycznym wzgórzu, gdzie święty wraz z grupą misjonarzy poniósł w roku 1009 męczeńską śmierć, zostanie zaprezentowany spektakl ewangelizacyjno-historyczny pt. U źródeł przyszłej chwały w reżyserii księdza Mariusza Pawliny. Wydarzenia ubogacą swoją obecnością między innymi żeglarze, którzy zgromadza się ze sprzętem pływającym na jeziorze Niegocin, a także delegacja z Kwerfurtu na czele z proboszczem tamtejszej parafii św. Brunona Heinzem Wernerem oraz Bractwo Świętego Brunona. W czasie uroczystości biskup ełcki poświeci cumujące na jeziorze żaglówki i w ten sposób rozpocznie z Bogiem sezon żeglarski w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W czasie liturgii zgromadzeni na wzgórzu odnowią przyrzeczenia chrzcielne i przeżegnają się wodą poświęconą w chrzcielnicy. W ten sposób przypomną sobie zobowiązania chrzcielne i umocnią nadzieje w Roku Miłosierdzia. Dla upamiętnienia wydarzenia na wzgórzu zostanie zasadzona sadzonka cisu, która wyrosła z ziarna pobłogosławionego przez papieża Benedykta XVI.

2 lipca 2016 roku minie już ponad siedem lat, gdy w tym miejscu obchodziliśmy milenium świętego Brunona, misjonarza tych ziem, zabitego przez pogańskich Prusów. Podczas milenijnych obchodów biskup ełcki Jerzy Mazur powiedział: – Jest w Giżycku miejsce szczególne. To wzgórze nad jeziorem Niegocin. Prawdopodobnie właśnie tam przed tysiącem lat zginał św. Brunon z Kwerfurtu... Dla każdego z nas, niezależnie od narodowości i wyznania, [jest on] bardzo czytelnym świadkiem wiary oraz Chrystusowego wezwania: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody... Przypomina o jedności Kościoła... Jest on orędownikiem dobrych relacji międzynarodowych oraz budowania jedności na wartościach ewangelicznych. A dla nas, chrześcijan żyjących w XXI wieku, jest inspiracja do poszukiwania najtrwalszych fundamentów jedności wiary i życia, nie tylko w polityce, ale także w prostych relacjach międzyludzkich.

Ks. Zdzisław Mazur
– proboszcz parafii św. Brunona w Giżycku